Spektakle

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Spektakle

REQUIEM

Koncert

Kompozytor:
Giuseppe Verdi

Realizatorzy:


Giuseppe Verdi - kompozytor kilkudziesięciu oper w tym takich hitów jak Traviata, AidaRigoletto czy Trubadur - prawie zupełnie nie próbował swoich sił w komponowaniu poza operą. Jednak śmierć wybitnego poety włoskiego Alessandro Manzoniego, prywatnie przyjaciela Verdiego, tak bardzo poruszyła kompozytora, że postanowił uczcić jego pamięć pisząc właśnie Messa da Requiem (tak brzmi pełny tytuł). Dzieło Verdiego mimo, że wyrosło na gruncie chrześcijańskich idei i symboli, nie jest typową mszą żałobną w liturgicznym rozumieniu. Utwór powstał spontanicznie, jest wyrazem smutku i żalu po śmierci przyjaciela, smutku tak wielkiego, że Verdi nie był w stanie uczestniczyć w pogrzebie poety. Temu przejmującemu uczuciu Requiem zawdzięcza intensywną siłę oddziaływania na słuchacza, a szczerość emocji jakie towarzyszyły kompozytorowi podczas tworzenia, do dziś możemy usłyszeć w każdym takcie zagranym przez orkiestrę i w każdej zaśpiewanej nucie.

Wysłuchanie tego pięknego utworu proponujemy Państwu 3 listopada 2024 roku - w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Rafała Janiaka. A ponieważ ta data jest tak bliska Dniu Wszystkich Świętych, który jest czasem zadumy i refleksji nad przemijaniem i sensem życia, wspomnijmy zatem - jak sam Mistrz Verdi - wszystkich naszych przyjaciół i bliskich, których niema już z nami.

Brahms uznał kompozycję Verdiego za dzieło geniusza, warto więc posłuchać i choć na chwilę oddać się refleksji. Zapraszamy!
Soliści, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

Dyrygent Rafał Janiak


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij