Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

ROMUALD TWARDOWSKI odszedł kompozytor i pedagog

data dodania:
15.01.2024
Dotarła do nas smutna wiadomość o zgonie  Romualda Twardowskiego – kompozytora i pedagoga – przed laty mocno zaprzyjaźnionego z naszym Teatrem.
Uczył się gry na skrzypcach, fortepianie i organach. W latach 1946–1950 był organistą w kościołach wileńskich: bonifratrów, misjonarzy i Św. Jana. Następnie po ukończeniu średniej szkoły muzycznej studiował w latach 1952–1957 kompozycję u Povilasa Tamuliūnasa i Juliusa Juzeliūnasa w Państwowym Konserwatorium w Wilnie. Należał do pierwszych członków powstałego w 1955 roku polskiego zespołu folklorystycznego Wilia. W grudniu 1957 repatriował się do Polski. Studia kompozytorskie kontynuował na PWSM w Warszawie pod kierunkiem Bolesława Woytowicza. W 1963, w ramach stypendium Związku Kompozytorów Polskich wyjechał do Paryża na studia uzupełniające u Nadii Boulanger.   Od 1972 był wykładowcą kompozycji i instrumentacji w Akademii Muzycznej w Warszawie. 
 
Był prezesem Fundacji „Muzyka Cerkiewna” – organizatora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka w Białymstoku, któremu jury przewodniczy od 1983 roku. Odznaczony  był m.in.: Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim (2020) Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010). Jego imię noszą: Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Puławach oraz Miejska Szkoła Muzyczna I stopnia w Gostyninie. 
 
W naszym Teatrze mieliśmy przyjemność gościć Kompozytora podczas trzech prapremier oper Jego autorstwa: „Tragedyja albo rzecz o Janie i Herodzie" (1969), „Lord Jim" (1976) i „Maria Stuart" (1981). W czerwcu tego roku Romuald Twardowski ukończyłby 94 lata. 

Fot. Chwalisław Zieliński
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij