Spektakle

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Spektakle

Plakat do spektaklu: SOBOTY KAMERALNE: KONCERT AKADEMII MUZYCZNEJ - Wyróżnione zespoły kameralne
Terminy:

SOBOTY KAMERALNE: KONCERT AKADEMII MUZYCZNEJ - Wyróżnione zespoły kameralne

Koncert

Czas trwania:
Ok. 1 h

Realizatorzy:


SOBOTY KAMERALNE w Teatrze Wielkim w Łodzi
WYRÓŻNIONE ZESPOŁY KAMERALNE
Scena kameralna

program
  • Grażyna Bacewicz IV Sonata na skrzypce i fortepian
I Moderato – Allegro non troppo
II Andante ma non troppo
III Scherzo. Molto vivo
IV Finale. Con passione
Sylwia Sulikowska – skrzypce, Roksolana Kit – fortepian
  • Artur MalawskiTrio fortepianowe
I Lento. Allegro moderato
II Andante sostenuto
Calmati Piano Trio: Katarzyna Ratajczak – skrzypce, Marianna Pędziwiatr– wiolonczela, Rozanna Granda – fortepian
  • Erich Wolfgang KorngoldSuita na dwoje skrzypiec, wiolonczelę i fortepian na lewą rękę op. 23
I Präludium und Fuge. Kräftig und bestimmt
II Walzer. Nicht schnell, anmutig
III Groteske. Möglich rasch
Kacper Pałuba – skrzypce, Zuzanna Ciołek – skrzypce, Kajetan Kosiec – wiolonczela, Wiktoria Kochman – fortepian
 
słowo o muzyce – Maria Stefańska
 
kierownictwo artystyczne – dr Mikołaj Pacholczyk
 
Sylwia Sulikowska
Urodziła się w Leżajsku 3 sierpnia 2003 r. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Leżajsku pod kierunkiem mgr Danuty Wołoszyn. Od początku swojej edukacji na skrzypcach uczestniczyła w kursach muzycznych w Łańcucie, Przemyślu, Stalowej Woli (Sierpniowe Spotkania Muzyczne), oraz w „Zimowej Akademii Muzyki” w Lusławicach.
W latach 2013-2014 była członkiem I edycji Lusławickiej Orkiestry Talentów, która została utworzona przy Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W latach 2013-2016 była podopieczną Fundacji Pro Musica Bona w Krakowie.
W roku 2015 ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Leżajsku. W roku szkolnym 2015-2017 rozpoczęła naukę w Niepaństwowej Szkole Muzycznej II st. w Leżajsku pod kierunkiem dr Małgorzaty Staszewskiej-Janik.
W latach 2018-2021 uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Rzeszowie pod kierunkiem dr. Wojciecha Wiązownickiego. Podczas nauki w PSM II st. była laureatką Ogólnopolskich Przesłuchań CEA Szkół Muzycznych II st. (Stalowa Wola 2020), a także innych konkursów skrzypcowych. W roku 2021 ukończyła z wyróżnieniem PSM II st. w Rzeszowie.
Obecnie jest studentką drugiego roku studiów I stopnia w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie skrzypiec prof. dr hab. Izabeli Ceglińskiej oraz w klasie kameralistyki prof. dr hab. Aleksandry Nawe.
 
Roksolana Kit
Urodziła się 10 lutego 2000 roku w miejscowości Buczacz (obwód tarnopolski, Ukraina). W 2015 roku ukończyła Liceum Ogólnokształcące i Szkołę Muzyczną w swoim rodzinnym mieście.
W latach 2015-2019 uczyła się w Tarnopolskiej Szkole Muzycznej im. S. Kruszelnickiej w klasie Lesii Kornij.
Studia we Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki (dyplom I stopnia) w klasie prof. Oksany Rapity odbyła w latach 2019-2023.
W roku 2023 rozpoczęła studia II stopnia w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu dr. hab. Wojciecha Kubicy, prof. AM oraz dr. hab. Łukasza Kwiatkowskiego, prof. AM oraz w klasie kameralistyki prof. dr hab. Aleksandry Nawe.
Jest laureatką wielu ogólnoukraińskich konkursów.
Podczas studiów we Lwowie uczestniczyła w koncertach muzyki kameralnej, a także w nagraniach dzieł młodych kompozytorów lwowskich i charkowskich. Brała udział w: XV Międzynarodowym Forum Pianistów „Bieszczady bez granic” w Sanoku (2020), warsztatach muzyki dawnej „Mid Europe Early Music Festival” w Kielcach (2022).
W Młodzieżowej Orkiestrze Symfonicznej Ukrainy była pianistką przy nagraniu muzyki ukraińskiej „Ark: Ukraine” pod dyrekcją Oksany Lyniv (2020).
Na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim (Lwów) ukończyła program zarządzania artystycznego „Warsztat praktyków kultury” (2021). Publikuje artykuły w ukraińskich mediach muzycznych, m.in. w „The Claquers”.
W 2023 roku wraz z flecistką Natalią Kozhushko-Maksimiv stworzyły duet „Etc.duo”, który koncentruje się na wykonawstwie muzyki ukraińskich i europejskich kompozytorów XX i XXI wieku.
 
***
 
Katarzyna Ratajczak
Pochodząca z Poznania skrzypaczka. Obecnie studiuje zarówno skrzypce na Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie dr hab. Macieja Łabeckiego, prof. AM, jak i muzykoterapię na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Poza zajęciami akademickimi aktywnie uczestniczy w różnorodnych projektach artystycznych, w tym w Filharmonii Łódzkiej. Swoje umiejętności doskonaliła na licznych kursach mistrzowskich u takich profesorów, jak: Łukasz Błaszczyk, Matthew Denton, Aureliusz Goliński, Soojin Han, Krzysztof Polonek, Katarzyna Ewa Sokołowska, Jan Stanienda.
Od 2021 roku współtworzy Calmati Piano Trio.
 
Marianna Pędziwiatr
Rozpoczęła swoją edukację muzyczną w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. Brała udział w konkursach solowych, kameralnych i orkiestrowych. W roku 2020 otrzymała stypendium w ramach programu „Zawodowcy w Łódzkiem”. W 2021 roku ukończyła z wyróżnieniem szkołę i podjęła studia na łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie wiolonczeli prof. dr hab. Agaty Jareckiej i dr. Wojciecha Fudali. Wraz z początkiem studiów rozpoczęła działalność artystyczną w Calmati Piano Trio.
 
Rozanna Granda
Kształciła się w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie, kontynuując swoją edukację w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wykonawstwa Instrumentalnego w klasie fortepianu dr hab. Kingi Firlej-Kubicy, prof. AM.
W 2022 r. studiowała w Stavanger University w klasie fortepianu prof. Daniela Röhma, będąc uczestniczką projektu “The Education Programme – Component II – Mobility Projects in Higher Education”.
Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Joannę Ławrynowicz-Just, Zbigniewa Raubo, Katarzynę Ewę Sokołowską, Aleksandra Dębicza czy Pawła Wakarecego. Od 2021 r. jest członkinią Calmati Piano Trio.
 
Calmati Piano Trio
Zespół działa pod kierunkiem dr hab. Witolda Holtza, prof. AM i dr hab. Macieja Łabeckiego, prof. AM. Odkrywa muzykę kameralną, wybierając kompozycje klasyczne, romantyczne i XX-wieczne (ze szczególnym zamiłowaniem do muzyki polskiej). W 2023 roku trio wzięło udział w międzynarodowym kursie muzycznym w Opolu, gdzie miało zaszczyt wystąpić m.in. w Zamku w Mosznej, sali koncertowej szkoły muzycznej w Opolu oraz sali koncertowej Filharmonii Opolskiej.
 
***
 
Zuzanna Ciołek
Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, gdzie szczególnie zainteresowała się kameralistyką. Jako członkini kwintetu smyczkowego została laureatką konkurów w Rzeszowie, Łodzi i Wrocławiu. W 2020 r. rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta w Łodzi w klasie skrzypiec dr hab. Magdaleny Kling-Fender. Rozwija się wieloaspektowo pod kątem solowym, kameralnym i orkiestrowym, biorąc udział w konkursach oraz licznych koncertach. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich u takich pedagogów, jak: Mariusz Patyra, Antoni Cofalik, Adam Mokrus, Marcin Baranowski. Brała udział w ważnych projektach orkiestrowych takich, jak: International Lutosławski Youth Orchestra czy Gustav Mahler Jugendorchester.
 
Kacper Pałuba
Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi w klasie prof. dr hab. Izabeli Ceglińskiej. Od 2020 roku kontynuuje pod jej okiem naukę na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów Łodzi.
Jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych w takich krajach, jak: Polska, Szwajcaria, Kanada czy Rosja. Prowadzi również bogatą działalność związaną z wykonawstwem muzyki kameralnej, grając w licznych zespołach pod okiem wybitnych pedagogów.
Ze swoim repertuarem solowym i kameralnym brał udział w wielu kursach mistrzowskich, m.in. w klasie Rolanda Baldiniego, Martina Fundy, Janusza Smolarskiego czy Izabeli Ceglińskiej.
Kacper Pałuba fascynuje się muzyką późnego XX i XXI wieku, często wykonując utwory z tych okresów. Aktywnie bierze udział w kolejnych edycjach Festiwalu Musica Moderna organizowanego przez jego Alma Mater, wykonując utwory swoich kolegów kompozytorów.
 
Kajetan Kosiec
Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 7 lat w klasie prof. Karola Leonowicza w Państwowej Szkole Muzycznej I st. nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. Następnie kształcił się pod kierunkiem prof. Michała Nyżnyka w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie.
W 2023 ukończył studia w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. dr hab. Agaty Jareckiej oraz dr. Tomasza Darocha. W czasie swojej edukacji miał także okazję pracować pod okiem wybitnych profesorów, m.in. Roberta Fendera, Tomasza Strahla, Piotra Hausenplasa, Andrzeja Zielińskiego, Jeleny Ocic czy Adama Krzeszowca. Brał udział w projektach orkiestrowych International Lutosławski Youth Orchestra, grał w orkiestrach Teatru Wielkiego w Łodzi, Polish Camerata, Filharmonii Kameralnej w Łomży.
Wraz z akademickim kwartetem brał udział w licznych konkursach krajowych i zagranicznych, zdobywając wysokie nagrody.
 
Wiktoria Kochman
Pochodzi z Łańcuta, gdzie ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Teodora Leszetyckiego. Naukę kontynuowała w Zespole Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie.
Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych w kategoriach: fortepian solo oraz duety fortepianowe.
Uczestniczyła w kursach muzycznych pod okiem wielu uznanych instrumentalistów, m.in. Philippe’a Giusiano, Andrzeja Jasińskiego, Zbigniewa Raubo, Petera Tuite, Bradleya Bolena, Joanny Ławrynowicz-Just, Andrzeja Tatarskiego, Ivo Varbanova, Marioli Cieniawy, Pawła Wakarecego, Marii Szwajgier-Kułakowskiej, Beaty Bilińskiej.
Obecnie jest studentką drugiego roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu dr. hab. Witolda Holtza, prof. AM i dr. hab. Kingi Firlej-Kubicy, prof. AM.
 
Trio Pałuba-Ciołek-Kochman
W kwietniu 2023 roku trio w składzie: Kacper Pałuba, Zuzanna Ciołek, Wiktoria Kochman zdobyło II nagrodę na 10. Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w 3 odsłonach w Bydgoszczy.
Zespół brał udział w koncertach w domach kultury i szkołach muzycznych w: Zgierzu, Łasku, Rzeszowie czy Teatrze Wielkim w Łodzi.
Bilety:

Strefa I
30 zł

Duet skrzypce-fortepian w składzie:
Sylwia Sulikowska – skrzypce, Roksolana Kit – fortepian

klasa kameralistyki prof. dr hab. Aleksandry Nawe



Trio fortepianowe Calmati Piano Trio w składzie:
Katarzyna Ratajczak – skrzypce, Marianna Pędziwiatr– wiolonczela, Rozanna Granda – fortepian

klasa kameralistyki dr. hab. Witolda Holtza, prof. AM



Kwartet fortepianowy w składzie:
Kacper Pałuba – skrzypce, Zuzanna Ciołek – skrzypce, Kajetan Kosiec – wiolonczela, Wiktoria Kochman – fortepian

klasa kameralistyki dr. hab. Witolda Holtza, prof. AM

Fot. Joanna Miklaszewska

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij