Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

Światowy Dzień Opery

data dodania:
22.10.2020
Nadchodzące dni zapowiadają się naprawdę wyjątkowo! Wielbiciele opery i baletu mogą zacząć świętować już w niedzielę, a to za sprawą Światowego Dnia Opery (World Opera Day), który przypada na 25 października. Następnie, po chwili przerwy, wszyscy wielbiciele tańca klasycznego powinni szykować się na czwartek, 29 października, kiedy to cały świat obchodzi Światowy Dzień Baletu (World Ballet Day). Przed nami prawdziwa kulturalna uczta!

I choć, przez wzgląd na okoliczności, w ten weekend nie możemy zobaczyć się z Państwem w Teatrze, to nie ustajemy w wysiłkach i szykujemy dla Was elektryzujący repertuar na kolejne miesiące!
Już dziś pragniemy zaprosić naszych Widzów na premierę jednoaktowego monodramu pt. Głos ludzki Francisa Poulenca, która odbędzie się 7 listopada 2020 r. Ten monolog operowy przesycony emocjami zobaczą Państwo… ze sceny! A to za sprawą przearanżowania widowni – dzięki temu odbiór dzieła jest wzmocniony poprzez intymną, kameralną atmosferę. W premierowych spektaklach wystąpi niekwestionowana gwiazda naszego Teatru Joanna Woś. Sprzedaż biletów właśnie ruszyła.

Ale jeszcze do końca tego tygodnia pozostajemy w sferze online, dlatego na Światowy Dzień Opery przygotowaliśmy dla Was coś wyjątkowego. Uznani na arenie międzynarodowej soliści – mezzosopranistka Bernadetta Grabias oraz tenor – Dominik Sutowicz wykonają dla Państwa duet Giulietty i Hoffmanna z opery Opowieści Hoffmanna.


Zaprezentujemy również pieśń Va, pensiero z opery Nabucco G. Verdiego w wykonaniu Artystów chóru Teatru Wielkiego w Łodzi oraz harfistki Doroty Szyszkowskiej Janiak pod dyrekcją Macieja Salskiego.

A jakie taneczne wydarzenia przed nami? Już 28 listopada zaprezentujemy Państwu premierę baletową, składającą się z dwóch odrębnych części.

Pierwsza z nich, Hubris, to abstrakcyjny spektakl baletowy nawiązujący do mitycznych postaci – Dedala i Ikara i traktujący o szczególnym rodzaju pychy, która przyczyniła się do upadku Ikara. Twórcą choreografii jest wschodząca gwiazda baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, Joshua Legge, znany z takich ról jak Zorba (Grek Zorba) czy Podpalacz (Ziemia obiecana), debiutujący w roli choreografa na dużej scenie TWŁ.

Premierowa część druga, Face the truth to balet, którego choreografia i muzyka jest syntezą klasyki oraz współczesności. Zmierzyć się z prawdą autorstwa Grzegorza Brożka to taneczna opowieść o prawdzie, którą nosi w sobie każdy z nas i od której coraz częściej staramy się uciekać.

Tymczasem już w czwartek, 29 października przypomnimy Państwu o bezprecedensowym projekcie wspomnianego Grzegorza Brożka, który w pierwszym okresie pandemii stworzył spektakl baletowy online, zmontowany z odrębnych części nagrywanych przez tancerzy w domu. Muzykę, specjalnie na potrzeby spektaklu, skomponował Cezary Kurowski. Projekt nosi tytuł Separated life i opowiada o konsekwencjach izolacji oraz o sile, jaką musimy się wykazać w obecnych czasach.

Świętujmy wspólnie Dni Baletu i Opery! Zaczynamy wirtualnie, a już niedługo przeniesiemy się z powrotem do Teatru Wielkiego w Łodzi, by znów doświadczać sztuki we wszystkich jej wymiarach.Najbliższe premiery:

7 i 8 listopada | Francis Poulenc - GŁOS LUDZKI |
KUP BILET
28 i 29 listopada | Wieczór debiutów choreograficznych: FACE THE TRUTH / HUBRIS

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij