Spektakle

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
Unia Europejska

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Spektakle

DZIADEK DO ORZECHÓW. OPOWIEŚĆ WIGILIJNA

Balet

Choreografia:
Youri Vámos

Kompozytor:
Piotr Czajkowski

Autor libretta:
Balet Youriego Vámosa na podstawie E.T.A. Hoffmana i Ch. Dickensa

Data premiery:
6.12.2025

Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne:
Rafał Janiak

Choreografia:
György Youri Vàmos

Dekoracje:
Martin Černý

Kostiumy:
Roman Šolc

Reżyser światła:
Martin Bronec



Klasyczny balet Dziadek do orzechów będący opowieścią o przygodach małej Klary, nabiera nowych  znaczeń dzięki połączeniu go z Opowieścią wigilijną Charlesa Dickensa, Niezwykły scenicznym rozmach, charakterystyczny dla stylu węgierskiego choreografa Youriego Vámosa przejawia się zarówno w bogatych kostiumach, scenografii jaki i w wyjątkowej fantazji inscenizacyjnej. Wymagająca technicznie dla zespołu baletu, a zarazem zabawna i pełna emocji opowieść o rodzinie Scrooge'a, łączy się z klasycznymi wątkami libretta baletowego oraz słynnymi scenami tanecznymi: śnieżynek, tańców charakterystycznych czy też popisowego pas de deux.
 
Jest to propozycja pomyślana dla całych rodzin a zarazem wystarczająco ambitna, aby zaspokoić wymagania koneserów sztuki baletowej.



Streszczenie libretta

Uroczysta atmosfera Bożego Narodzenia, na ulicy zapalane są świąteczne świece. Jedyną osobą, która nie daje się ponieść radosnej atmosferze Świat, jest Scrooge – chciwy i bezduszny lichwiarz. Nie waha się nawet w Wigilię przypominać zadłużonym sąsiadom o ich niespłaconych kredytach.

Kiedy Bob Cratchit, księgowy Scrooge’a i ulubieniec całej dzielnicy, ośmiela się żartować z ponurego usposobienia swojego szefa, Scrooge zwalnia go bez wahania. Bob zostaje bez pieniędzy i pracy – nie może już kupić świątecznego indyka dla rodziny, a jego córeczka Klara nie otrzyma wymarzonego prezentu: lalki – dziadka do orzechów.

Dziewczynka jest niepocieszona. W rozpaczy błaga lichwiarza, by podarował jej zabawkę. Jednak Scrooge w gniewie niszczy lalkę - dziadka do orzechów.

W tej chwili w biurze „Scrooge & Marley” pojawia się zmarły wspólnik. Duch Marleya przybywa skuty łańcuchami z otchłani piekieł. Scrooge jednak nie zwraca na niego większej uwagi i udaje się do domu.

Tam doświadcza kolejnych dziwnych halucynacji, ale mimo to kładzie się spać. Dręczą go jednak upiorne sny: Duch Śmierci wraz ze swoimi sługami zakłada na niego łańcuchy i prowadzi do piekielnej czeluści.

Wreszcie dobry Duch Świąt Bożego Narodzenia uwalnia go od męki. Pomaga mu wszystko naprawić: Scrooge naprawia dziadka do orzechów i wręcza go jako prezent Klarze. W swoim śnie przeżywa teraz wielką radość dziewczynki oraz pozostałych dzieci, które także obdarował.

Kiedy budzi się następnego ranka, jest już zupełnie innym człowiekiem…

Po przebudzeniu, wstrząśnięty tym, co przeżył, Scrooge w pośpiechu stara się naprawdę wszystko naprawić – i odkrywa, że w rzeczywistości niemal wszystko układa się tak, jak w szczęśliwym finale jego snu.

Dyrygent:
Joachim Kołpanowicz (19.12.2025 11.00 i 18.30, 21.12.2025, 23.12.2025)


Do góry

Przejdź na stronę: Program edukacyjnyPrzejdź na stronę: Wirtualny spacerPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij
Zapisz się do Newslettera