Spektakle

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Spektakle

Plakat do spektaklu: SOBOTY KAMERALNE: KONCERT AKADEMII MUZYCZNEJ - KAMERALNE ODSŁONY KLASYCYZMU I ROMANTYZMU
Terminy:

SOBOTY KAMERALNE: KONCERT AKADEMII MUZYCZNEJ - KAMERALNE ODSŁONY KLASYCYZMU I ROMANTYZMU

Koncert

Realizatorzy:


SOBOTY KAMERALNE W TEATRZE WIELKIM W ŁODZI
KAMERALNE ODSŁONY KLASYCYZMU I ROMANTYZMU
6 kwietnia 2024, sobota, godz. 16.00
 
program
  • Wolfgang Amadeus MozartSonata skrzypcowa e-moll nr 21  KV 304
I Allegro
II Tempo di Menuetto
  • Henryk WieniawskiFantaisie brillante sur des motifs de l'Opéra “Faust“ de Gounod op. 20
Gaja Wilewska – skrzypce, Elżbieta Różycka-Przybylak – fortepian
 
  • Max Bruch Acht Stücke op. 83 [wybór]
I Andante
II Allegro con moto
III Andante con moto – Andante
IV Allegro agitato
               Dorota Stanisławska – altówka, Julian Paprocki – klarnet, Wojciech Kubica – fortepian
 
 
słowo o muzyce – Maria Stefańska
kierownictwo artystyczne – dr Mikołaj Pacholczyk
 
Gaja Wilewska
Jest jedną z najbardziej obiecujących i rozpoznawalnych skrzypaczek swojego pokolenia. Zdobyła liczne nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach oraz otrzymała listy rekomendacyjne od wybitnych muzyków polskiego i zagranicznego środowiska muzycznego.
Swą muzyczną przygodę ze skrzypcami rozpoczęła w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie dr hab. Magdaleny Kling-Fender. Obecnie studiuje w klasie dr. hab. Bartosza Bryły oraz Aleksandry Bryły w Akademii Muzycznej im. I. J Paderewskiego w Poznaniu.
Jest laureatką ponad 70 prestiżowych konkursów skrzypcowych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Do największych jej osiągnięć z ostatnich lat należą m.in.: I  miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych im. B. Warchala w Kubinie Dolnym na Słowacji (2019), tytuł finalistki na International Instrumental Competition 2021 „Cadenza Contest 2.0” (Włochy 2021), I miejsce oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu J. S. Bacha na 43. Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. S. Hajzera w Zielonej Górze 2021, I miejsce na IX Młodzieżowym Konkursie na Skrzypce Solo im T. Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim 2022, Grand Prix na VI Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Toruniu 2022, Grand Prix na Forum Młodych Instrumentalistów im. K. i A. Szafranków (Rybnik 2022), Grand Prix na  Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Talenty Skrzypcowe” (Poznań 2022), III miejsce na 1. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym (Bratysława 2022), II miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów (Kraków 2022), I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2023), I miejsce na XX Konkursie Skrzypcowym „Janko Muzykant” w Sochaczewie (2023), I miejsce na Międzynarodowym Konkursie „Puławy i Skrzypce” w Puławach (2023), I miejsce na XII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (2023), I miejsce na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Paganini w Puławach” (Puławy 2024).
Gaja Wilewska ma na swoim koncie setki koncertów i recitali: na Zamku Królewskim w Warszawie, w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina, Sali Balowej Zamku w Łańcucie, w Pałacu Czartoryskich w Puławach, Pałacu Małachowskich w Nałęczowie, Sali Pompejańskiej w Puławach, Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy, Pałacu Poznańskich w Łodzi, Pałacu Herbsta w Łodzi, Auli „Florianka” w Krakowie, Filharmonii Zielonogórskiej, Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w „Dvorana” Concert Hall oraz Slovak Radio Large Concert Hall.
Jest kilkukrotną stypendystką Marszałka Województwa Łódzkiego, Centrum Edukacji Artystycznej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, również w programie „Młoda Polska”. W roku 2023 otrzymała certyfikat „Talent Artystyczny” Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.
Od 2013 roku doskonali swe umiejętności z zakresu gry na skrzypcach na międzynarodowych kursach mistrzowskich w: Łańcucie, Czarnym Lesie, Bałoszycach, Krakowie, Nałęczowie i Puławach pod okiem takich profesorów, jak: Simon Cartledge, Ariane Mathaus, Michał Grabarczyk, Piotr Tarcholik, Dima Tkachenko, Łukasz Błaszczyk, Krzysztof Jakowicz, Michał Bryła, Agata Szymczewska, Bartosz Bryła, Eyal Kless, Yair Kless, Gabriela Opacka-Boccadoro, Janusz Wawrowski, Sławomir Tomasik, Michael Vaiman, Bartłomiej Nizioł, Wojciech Koprowski, Konstanty Andrzej Kulka oraz Krzysztof Węgrzyn. 
 
Elżbieta Różycka-Przybylak
Pianistka, kameralistka, pedagog. Profesor sztuk muzycznych. Absolwentka Akademii Muzycznej im G. i K. Bacewiczów w Łodzi, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Bożeny Matulewicz-Szymonowicz. Uczestniczka mistrzowskich kursów w Pradze, Weimarze, Dusznikach-Zdroju. Stypendystka Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Solistka i kameralistka koncertująca w kraju i za granicą. Dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Jest akompaniatorem na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych. Współpracuje z wybitnymi artystami, m.in. Izabelą Ceglińską, Piotrem Pławnerem, Urszulą Kryger, Jolantą Gzellą, Ziemowitem Wojtczakiem, Tomaszem Starkiem. W repertuarze posiada wszystkie sonaty na skrzypce i fortepian W. A. Mozarta, L. van Beethovena, G. Fauré i R. Schumanna. W macierzystej uczelni prowadzi klasę kameralistyki fortepianowej. Wyróżniona wieloma nagrodami i odznaczeniami państwowymi.
 
Dorota Stanisławska
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie altówki prof. Jolanty Kukuły-Kopczyńskiej (2001). Studia podyplomowe odbyła na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Stefana Kamasy (2003). W roku 2012 obroniła pracę doktorską pod tytułem „Różnorodność stylistyczna polskiej literatury altówkowej drugiej połowy XX wieku. Aspekty brzmieniowe i wykonawcze na przykładzie wybranych utworów”, a efekty swoich badań przedstawiała podczas licznych konferencji i wykładów na terenie kraju oraz poza jego granicami. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Altowiolowego oraz Stowarzyszenia Viola Arte. Z Akademią Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi związana jest zawodowo od 2003 roku; obecnie pracuje na stanowisku profesora uczelni. Jest pomysłodawczynią Łódzkiego Forum Altówkowego, odbywającego się od 2015 roku oraz Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego im. Mieczysława Szaleskiego w Łodzi.
Jako instrumentalistka poświęca się głównie kameralistyce, grając w różnych formacjach – od duetu z fortepianem, poprzez trio altówkowe, trio z fortepianem i klarnetem, po kwartet fortepianowy.
Od 2020 pełni funkcję kierownika Instytutu Instrumentów Orkiestrowych, Akordeonu i Gitary oraz kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, a także jest członkiem kolegium rektorskiego jako pełnomocnik rektora do spraw osób z niepełnosprawnościami.
 
Julian Paprocki
Klarnecista, solista, improwizator. Pierwszy klarnecista orkiestry Polskiej Opery Królewskiej, a także współzałożyciel i członek zespołów muzyki najnowszej: „Chain Ensemble” oraz „Flow Unit”.
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, a także Konserwatorium Paryskiego. Studiował również muzykologię (Université Paris-Sorbonne) oraz filozofię (Uniwersytet Warszawski). Obecnie jest doktorantem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, poświęcając się w swojej pracy naukowej związkom muzyki z filozofią i estetyką późnej nowoczesności.
Wielokrotny laureat najwyższych miejsc na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich: klarnetowych, organowych, kompozytorskich i kameralnych. Stypendysta m.in.: Narodowego Centrum Kultury w programie „Młoda Polska” (2017) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Koncertował we wszystkich najważniejszych salach koncertowych w Polsce, występował także w większości krajów europejskich.
Swoje kompozycje i transkrypcje wydaje we Francji (Gérard Billaudot Éditeur, Klarthe Édition) oraz w kraju (Polskie Wydawnictwo Muzyczne). Regularnie zapraszany do prowadzenia wykładów i warsztatów. Autor artykułów naukowych z pogranicza dziedzin muzykologii i filozofii. W roku 2024 nakładem wydawnictwa Nieoczywiste ukaże się jego monografia pt. „Próba hermeneutycznej analizy muzyki improwizowanej. Piękno a transgresja”.
 
Wojciech Kubica
Urodzony w 1980 roku w Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Goleniowie w klasie Magdaleny Kochan. W 1999 roku ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Szczecinie w klasie dr. Mikołaja Szczęsnego. W 2004 roku został absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Joanny Domańskiej. W roku 2005 ukończył Mistrzowskie Studia Podyplomowe w klasie prof. Grzegorza Kurzyńskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
W wieku 12 lat po raz pierwszy wystąpił z orkiestrą. Jako solista i kameralista koncertował w całej Polsce (m.in. Wrocław, Szczecin, Wałbrzych, Łódź, Lublin, Olsztyn, Płock, Łomża, Poznań, Kraków, Warszawa, Zakopane) i za granicą (Białoruś, Belgia, Chiny, Hiszpania, Jordania, Niemcy, Rosja, Włochy, Ukraina).
Jest laureatem nagród na konkursach krajowych i zagranicznych: I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kijowie (2003), IV nagrody oraz nagrody specjalnej za wykonanie sonaty Césara Francka na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „Val Tidone” we Włoszech(2004) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (2013). We wrześniu 2004 roku wystąpił na Estradzie Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W roku 2007 na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. D. Danczowskiego otrzymał dyplom dla pianisty za szczególny wkład w artystyczną wartość wykonań konkursowych. Podobne wyróżnienia otrzymywał również na kolejnych konkursach wiolonczelowych oraz skrzypcowych.
Wojciech Kubica od 2008 roku współpracuje również jako pianista kameralista z Letnią Akademią Muzyczną w Żaganiu, Mistrzowskimi Kursami Muzycznymi w Szamotułach, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz Santander Orchestra. Pracował m.in.: z Arto Norasem, Wolfgangiem Schmidtem, Michaelem Flaksmanem czy Markusem Nyikosem oraz najwybitniejszymi polskimi wiolonczelistami młodego pokolenia takimi, jak: Marcel Markowski, Tomasz Daroch, Adam Krzeszowiec, Marcin Zdunik, Maciej Kułakowski czy Michał Balas. Jako solista występował z orkiestrami filharmonii szczecińskiej, łódzkiej, warmińsko-mazurskiej, płockiej, kaliskiej, łomżyńskiej, orkiestrą Capella Samotulinum oraz orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie, współpracując z takimi dyrygentami, jak: Eduard Ambartsumian, Jacek Delekta, Piotr Deptuch, Marek Głowacki, Adam Klocek, Maciej Koczur, Jacek Kraszewski, Warcisław Kunc, Janusz Przybylski, Remigiusz Skorwider, Marcin Wolniewski, Szymon Wyrzykowski czy Jan Miłosz Zarzycki.
Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem Nelsona Goernera, Karla-Heinza Kämmerlinga, Kevina Kennera, Vladimira Kraineva i Vladimira Viardo.
Wojciech Kubica był pracownikiem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w latach 2005-2007, Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu – 2005-2015, a od 2008 roku był asystentem w klasie fortepianu prof. Cezarego Saneckiego w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W roku 2014 uzyskał tytuł doktora sztuki a od 2019 roku jest doktorem habilitowanym. W Akademii Muzycznej w Łodzi prowadzi aktywną działalność pedagogiczną, pełniąc również funkcję dziekana Wydziału Wykonawstwa Instrumentalnego.
Bogaty repertuar Wojciecha Kubicy obejmuje utwory od baroku po muzykę współczesną ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej przełomu XIX i XX wieku.

Bilety:

Strefa I
30 zł

Gaja Wilewska:
skrzypce

Elżbieta Różycka-Przybylak:
fortepianDorota Stanisławska:
altówka

Julian Paprocki:
klarnet

Wojciech Kubica:
fortepian

Mat. Akademii Muzycznej
Gaja Wilewska
Dorota Stanisławska
Julian Paprocki
Wojeciech Kubica

Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij