Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

Odszedł Paulos Raptis

data dodania:
24.11.2021
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu 21 listopada 2021 wybitnego polskiego tenora greckiego pochodzenia PAULOSA RAPTISA - postaci barwnej, żywiołowej, pełnej pasji i miłości do ludzi, muzyki i śpiewu.
 

Był człowiekiem wyjątkowo utalentowanym, o bogatym życiorysie artystycznym. Urodził się 28.02.1933 roku w greckiej Macedonii. Podczas tamtejszej wojny domowej wraz z grupą dzieci znalazł schronienie w Polsce, która stała się jego drugą ojczyzną. O tenorach takich jak On mówi się, że mają głos jasny i słoneczny, szczerozłoty – i jest to największy komplement.
 
Był wieloletnim solistą naszego Teatru, a wcześniej Opery Łódzkiej (m.in. Rigoletto Verdiego, 1967, Faust Gounoda, 1969, Dziewczyna z zachodu, 1971, Włoszka w Algierze Rossiniego, 1980), następnie - Teatru Wielkiego w Warszawie. Występował na niemal wszystkich wielkich scenach w kraju i zagranicą. Był znakomity we włoskim repertuarze operowym (szczególnie Puccini, Dionizetti, Verdi, Leoncavallo) oraz pieśniach neapolitańskich, błyszczał w Fauście Gounoda i Poławiaczach pereł Bizeta, ale z prawdziwą dumą i atencją wczuwał się w role Stefana (Straszny dwór) i Jontka (Halka) z oper Moniuszki.
 
W czasie pięćdziesięcioletniej działalności artystycznej otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień; w 2011 roku został uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Odszedł Wspaniały Artysta i Człowiek o złotym sercu.
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij