Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

„Straszny dwór” odsłania nowe talenty [zmiana w obsadzie]

data dodania:
27.11.2019
Z przykrością informujemy, że Arkadiusz Jakus, nasz solista-adept,  nie wystąpi w piątkowym spektaklu "Strasznego dworu" z powodu choroby. W partii Skołuby usłyszymy Grzegorza Szostaka. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Hanny, Maciej i Skołuba! Już w najbliższy czwartek i piątek na naszej scenie ponownie zagości „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki w reż. Krystyny Jandy. Będą to dwa szczególne spektakle, przede wszystkim ze względu na debiuty! Troje naszych zeszłorocznych adeptów, a obecnie solistów – Aleksandra Borkiewicz, Hanna Okońska i Arkadiusz Anyszka oraz tegoroczny adept-solista Arkadiusz Jakus po raz pierwszy wystąpią w głównych partiach „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki.

W czwartkowym spektaklu w postać Hanny wcieli się Aleksandra Borkiewicz solistka, która w naszej ostatniej premierze „Viva la Mamma” wystąpiła jako Luigia, a w październiku - w roli Elizy Doolitle w „My Fair Lady” (spektakl jubileuszowy) oraz Gildy w „Rigoletto”. Artystka zdobywa coraz większe uznanie również na arenie międzynarodowej. W październiku zwyciężyła w konkursie VRŠAC INTERNATIONAL CHAMBER MUSIC FESTIVAL - Competition Music in Vineyards otrzymując pierwszą nagrodę w kategorii senior solist. Artystkę czeka drugi etap międzynarodowego konkursu wokalnego Glundebourne Opera Cup 2020 w Berlinie (połowa grudnia 2019) a czerwcu 2020 r. wystąpi w Oslo w Norwegii.

W obu spektaklach jako Macieja usłyszymy Arkadiusza Anyszkę, który w premierowym spektaklu „Viva la Mamma” wcielił się w postać Stefana, męża Primadonny. Harmonogram naszego solisty jest napięty – w zeszłym miesiącu wystąpił m.in. w premierowych spektaklach „Barona cygańskiego” w OiFP w Białymstoku.

W piątkowym spektaklu wystąpią laureaci konkursu wokalnego im. A. Didura: Hanna Okońska jako Hanna oraz Arkadiusz Jakus w roli Skałuby.

Hanna Okońska niedawno, bo w październiku debiutowała w partii Elizy Doolitle („My fair Lady”) a jeszcze wcześniej jako Zofia w „Halce” i Frasquita w „Carmen”. Nie dość tego, chwilę po piątkowym debiucie w „Strasznym dworze” czeka ją Arsena w „Baronie cygańskim”! Bardzo wiele znaczących ról kreowanych w tak krótkim czasie na naszej scenie nie przeszkodziło Artystce w występach również poza nią.

Partię Skołuby (marzenie niemal każdego polskiego basa) wykona Arkadiusz Jakus; a ponieważ przygotowuje się pod okiem znakomitego solisty, legendy naszego Teatru i Opery w Dusseldorfie – Andrzeja Saciuka, możemy liczyć na wspaniały debiut. Kariera Arkadiusza Jakusa zaczęła nabierać tempa wraz z sukcesami w międzynarodowych konkursach, wystarczy wspomnieć: nagrodę dla najlepszego basa na IV Międzynarodowym Konkursie im. Adama Didura. Arkadiusz Jakus to również finalista międzynarodowych konkursów wokalnych takich jak Ars et Gloria w Katowicach czy Konkursu im. Jana Kiepury w Busku-Zdroju.
 


STRASZNY DWÓR

28 listopada, godz. 18:30 (czwartek)
 
  29 listopada 2019, godz. 18:30 (piątek)
Miecznik: Przemysław Rezner  
Hanna: Aleksandra Borkiewicz
Jadwiga: Agnieszka Makówka
Damazy: Krzysztof Marciniak
Stefan: Dominik Sutowicz
Zbigniew: Rafał Pikała
Cześnikowa: Bernadetta Grabias
Maciej: Arkadiusz Anyszka
Skołuba: Robert Ulatowski
Marta: Dagny Konopacka-Maćkowiak
Grześ:  Krzysztof Dyttus
Stara niewiasta: Olga Maroszek 
Miecznik: Zenon Kowalski
Hanna: Hanna Okońska
Jadwiga: Agnieszka Makówka
Damazy: Krzysztof Marciniak
Stefan: Paweł Skałuba
Zbigniew: Robert Ulatowski
Cześnikowa: Olga Maroszek
Maciej: Arkadiusz Anyszka
Skołuba: Grzegorz Szostak*
Marta: Katarzyna Pisarek
Grześ:  Krzysztof Dyttus
Stara niewiasta: Ewelina Dachowska 
*w zastępstwie za Arkadiusza Jakusa

Chór, Balet, Orkiestra,
Chór dziecięcy
Teatru Wielkiego w Łodzi
 
Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi

Dyrygować będzie Maestro Tadeusz Kozłowski
 

Cieszymy się, że nasz „Straszny dwór” do dziś wzbudza bardzo duże zainteresowanie, a młodzi Artyści, którzy po raz pierwszy zaśpiewają swoje partie w tej popularnej operze Moniuszki na pewno Państwa nie zawiodą. Bilety na najbliższe spektakle zostały wyprzedane już kilka tygodni temu, zatem polecamy uwadze również inne tytuły z udziałem naszych zdolnych zeszło i tegorocznych adeptów-solistów!

VIVA LA MAMMA:
Luigia: Aleksandra Borkiewicz, Stefano: Arkadiusz Anyszka, Poeta/Impresario: Arkadiusz Jakus oraz Guliemo: Dawid Kwieciński | 17, 18, 19 grudnia 2029

BARON CYGAŃSKI:
Arsena: Hanna Okońska (07.12 - debiut), Aleksandra Borkiewicz (08.12) | Ottokar: Dawid Kwieciński

CYRULIK SEWILSKI:
Rozyna: Aleksandra Borkiewicz i Hanna Okońska | Hrabia: Dawid Kwieciński | Figaro: Arkadiusz Anyszka | Don Basilio: Arkadiusz Jakus | 10 i 11 stycznia 2020

TURANDOT:
Ping: Arkadiusz Anyszka, Pong: Dawid Kwieciński (debiut) | 25 i 26 stycznia 2020
 Ponadto wszystkich solistów usłyszymy i zobaczymy w koncercie sylwestrowym OPEROWE FAJERWERKI W TEATRZE WIELKIM w rolach i ariach, które przygotowują specjalnie by powitać z Państwem Nowy Rok. Oprócz naszych młodych i uzdolnionych śpiewaków w koncercie tym usłyszymy również większość gwiazd naszego Teatru m.in.: Joannę Woś, Dorotę Wójcik, Bernadettę Grabias, Agnieszkę Makówkę, Annę Wierzbicką, Zenona Kowalskiego, Przemysława Reznera, Pawła Skałubę oraz Dominika Sutowicza. Towarzyszyć im będzie chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi i aż dwoje dyrygentów Marta Kosielska i Michał Kocimski. Koncert reżyseruje Beata Redo-Dobber więc zapowiada się szalona noc - stepujący prowadzący i pokaz sztycznych ogni oraz wiele innych niespodzianek!.

Po koncercie chętni mogą bawić się dalej na balu sylwestrowym. Do tańca zagrają artyści z naszej orkiestry, a Nowy Rok przywitamy śpiewająco z trzema polskimi tenorami. Panowie Paweł Skałuba, Dariusz Stachura i Dominik Sutowicz obiecali zaśpiewać najpiękniejsze arie tenorowe. Zatem kto chce spędzić szalony wieczór i noc w naszym Teatrze niech już szykuje stroje wieczorowe.
 


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij