Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

> We wtorek 10 października 2017 roku o godzinie 18.30 na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi zostanie rozstrzygnięty konkurs kompozytorski na operę CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY o łódzkim „królu bawełny” – Izraelu Poznańskim. Przed rozpoczęciem spektaklu NABUCCO Giuseppe Verdiego dowiemy się, który z twórców – Katarzyna Brochocka czy Rafał Janiak – skomponuje całą operę. Prapremierę dzieła zaplanowano na listopad 2018 roku. Laureat Grand Prix otrzyma 45 tysięcy złotych (30 tysięcy jako główną nagrodę i 15 tysięcy na skomponowanie II aktu), natomiast laureat II nagrody otrzyma 15 tysięcy złotych.
Tego wieczoru poznamy również zwycięzcę Nagrody Publiczności Operowej wyłonionego w drodze głosowania widzów obecnych w Teatrze Wielkim w Łodzi podczas koncertu finałowego. Oddano 380 ważnych głosów.
WIĘCEJ

>
W niedzielę 24 września 2017 r. o godzinie 17:00 w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się wykonanie estradowe I aktu opery z udziałem solistów, Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi. W specjalnym koncercie usłyszymy kompozycje dwojga finalistów – Katarzyny Brochockiej i Rafała Janiaka. W głównych partiach wystąpią: Małgorzata Walewska (Zofia), Stanisław Kierner (Poznański w kompozycji Rafała Janiaka), Aleksander Kunach (Poznański w kompozycji Katarzyny Brochockiej) i Wojciech Pszoniak (Przybysz). Libretto opery stworzyła Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
WIĘCEJ

> 8 czerwca 2017 roku nastąpiło oficjalne otwarcie kopert z nadesłanymi partyturami.
Finaliści konkursu CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY przysłali do Teatru Wielkiego w Łodzi partytury pierwszego aktu opery, który będzie wykonany na scenie TWŁ 24 września 2017 roku. Otwarcie kopert i przeglądanie partytur nastąpiło w czwartek 8 czerwca w obecności dyrektora naczelnego Pawła Gabary, dyrektora artystycznego Wojciecha Rodka, kierownika chóru Dawida Jarząba i koordynatora projektu Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego.
WIĘCEJ

> 2 lutego 2017 roku o godzinie 18:30 przed spektaklem EUGENIUSZ ONIEGIN na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi odbyła się uroczystość wręczenia nagród w II etapie Konkursu Kompozytorskiego na operę CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY. Dyrektor artystyczny TWŁ Wojciech Rodek odczytał decyzję jury, które obradowało w składzie: prof. Urszula Kryger, Elżbieta Penderecka, Joanna Wnuk-Nazarowa, prof. Krzysztof Penderecki, dr Wojciech Rodek i dr hab. Maciej Tworek. Po wysłuchaniu fragmentów konkursowych kompozycji czterech finalistów jury przyznało jednogłośnie I miejsce w II etapie konkursu Rafałowi Janiakowi. II miejsce otrzymał Aleksander Nowak, a trzecie – Kamil Cieślik. Zgodnie z regulaminem konkursu jury miało wskazać jednego kompozytora do ścisłego finału, a drugiego wybierała publiczność. Na podstawie głosowania przeprowadzonego w Internecie, a także w Teatrze Wielkim w Łodzi i w Manufakturze – I miejsce otrzymała Katarzyna Brochocka.
WIĘCEJ

> Publiczność ma głos! O północy z 29 na 30 stycznia 2017 roku zakończyło się głosowanie publiczności na jeden z czterech konkursowych fragmentów kompozycji opery CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY. Oddawać głos na swojego faworyta można było podczas koncertu w Teatrze Wielkim w Łodzi 5 stycznia, za pomocą strony internetowej Teatru Wielkiego oraz na specjalnie przygotowanym stoisku w Manufakturze. Po zliczeniu wszystkich głosów przedstawiamy zwycięzcę. A dokładniej zwyciężczynię, gdyż najwięcej głosów w tym etapie konkursu otrzymała Katarzyna Brochocka. Kompozytorce serdecznie gratulujemy!
Jakiego kompozytora wybrało Jury – dowiedzą się Państwo w czwartek, 2 lutego o godzinie 18.30.
WIĘCEJ

> 5 stycznia 2017 r. podczas koncertu w Teatrze Wielkim w Łodzi wysłuchaliśmy czterech finałowych fragmentów kompozycji opery CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego oraz Małgorzaty Walewskiej. Od Państwa zależy, który z kompozytorów przejdzie do trzeciego etapu.
Zagłosować można tylko na JEDNEGO autora najlepszej Państwa zdaniem kompozycji. Z jednego urządzenia może zostać oddany jeden głos co 24 godziny. Głosowanie trwa od 5 do 29 stycznia 2017 r. do północy. Od 20 do 29 stycznia 2017 r. będzie można zagłosować również w rotundzie w Manufakturze na specjalnie przygotowanym stoisku. Wyniki zostaną podane 30 stycznia 2017 r. o godz. 12:00.
KONKURSOWE FRAGMENTY OPERY:
o    Katarzyna Brochocka / POSŁUCHAJ
o    Kamil Cieślik / POSŁUCHAJ
o    Rafał Janiak / POSŁUCHAJ
o    Aleksander Nowak / POSŁUCHAJ

WIĘCEJ

> 5 stycznia 2017 r. odbędzie się pierwsze publiczne wykonanie fragmentów konkursowych kompozycji opery CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY z udziałem solistów, Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Wojciecha Rodka. Gościnnie wystąpi Małgorzata Walewska – jedna z wiodących na świecie mezzosopranistek operowych, którą tygodnik „Time" zaliczył do grona dziesięciorga najsławniejszych Polaków XXI wieku. Bohaterem nowej opery do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk jest łódzki fabrykant Izrael Kalmanowicz Poznański – jeden z najbogatszych ludzi w Europie, budujący fabryki, pałace, kamienice, szkoły, szpitale, kościoły i mieszkania dla robotników. Prapremiera dzieła odbędzie się w Teatrze Wielkim w Łodzi w listopadzie 2018 roku.
WIĘCEJ

> 5 stycznia 2017 r. miała miejsce wyjątkowa konferencja prasowa dotycząca pierwszego publicznego wykonania konkursowych fragmentów kompozycji opery CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY. W konferencji, która odbyła się w Muzeum Fabryki w łódzkiej Manufakturze, udział wzięli: Małgorzata Walewska – Zofia w CZŁOWIEKU Z MANUFAKTURY, Paweł Gabara – dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi, Monika Długosz-Łempicka – dyrektor marketingu Manufaktury, Wojciech Rodek – dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi, Małgorzata Sikorska-Miszczuk – autorka libretta, Katarzyna Brochocka – kompozytorka, finalistka konkursu, Kamil Cieślik – kompozytor, finalista konkursu, Rafał Janiak – kompozytor, finalista konkursu, Aleksander Nowak – kompozytor, finalista konkursu oraz Krzysztof Korwin-Piotrowski – koordynator projektu. Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji ze spotkania:
 

> W nocy z 20 na 21 grudnia 2016 r. zakończyły się obrady jury Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego na Operę CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY organizowanego przez Teatr Wielki w Łodzi. Do udziału w I etapie konkursu zarejestrowało się 40 kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA i Włoch. Jury obradowało w składzie: kompozytor prof. Krzysztof Penderecki, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Joanna Wnuk-Nazarowa, dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Urszula Kryger, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi dr Wojciech Rodek i adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie dr hab. Maciej Tworek. Otwarcie kopert nastąpiło w TWŁ 9 grudnia. Następnie przez 10 dni jurorzy zapoznawali się z partyturami. Ostatecznie postanowili dopuścić do II etapu konkursu kompozycje 4 autorów: Katarzyny Brochockiej, Kamila Cieślika, Rafała Janiaka i Aleksandra Nowaka ze względu na równą ilość głosów (ex aequo) w przypadku aż 3 kompozytorów. Koncert, podczas którego zostaną zaprezentowane fragmenty wybranych utworów, odbędzie się na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi 5 stycznia o godzinie 18.30 z udziałem solistów, chóru i orkiestry TWŁ pod dyrekcją Wojciecha Rodka. Gościnnie wystąpi wybitna mezzosopranistka Małgorzata Walewska. Podczas koncertu będą zbierane głosy publiczności. Do północy z 29 na 30 stycznia 2017 r. można będzie również głosować w Internecie na najlepszego kompozytora zdaniem widzów/słuchaczy.
WIĘCEJ O FINALISTACH

> 5 października 2016 r. zakończył się termin nadsyłania zgłoszeń do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY, ogłoszonym w maju tego roku przez dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi Pawła Gabarę. Formularze zgłoszeniowe zostały wysłane do organizatora konkursu przez 40 kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA i Włoch. Mecenasem konkursu i fundatorem nagród jest łódzka Manufaktura.
LISTA UCZESTNIKÓW

> 30 czerwca 2016 r. odbyła się konferencja prasowa w warszawskim Centrum Prasowym PAP
WIĘCEJ

> 5 maja 2016 r. w Muzeum Fabryki w Manufakturze nastąpiło uroczyste podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Teatrem Wielkim i Manufakturą. Porozumienie dotyczy realizacji projektu CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY – opery współczesnej, której celem będzie opowiedzenie o widzianych z perspektywy łodzian przemianach, jakie nastąpiły przez minione stulecie w Polsce i w świadomości Polaków.
WIĘCEJMecenasem konkursu i Fundatorem nagród jest:
Patroni medialni konkursu:

        
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij